Dornova metoda je jemná manuální terapie. Pomocí této metody se léčí onemocnění a problémy spojené s pohybovým aparátem. Tato metoda léčí problémy se skoliózou, uvolňuje blokády a bolesti v problematických partiích, tj. okolo páteře, ramen, kyčelních kloubů, kolen a kotníků. Též vyrovnává rozdílnou délku dolních končetin a tím napravuje celkovou statiku těla. Tato metoda je stále oblíbenější a vyhledávanější, protože je jednoduchá, bezpečná a účinná.

Dieter Dorn je považován za patrona této metody, jelikož se významným způsobem podílel na jejím znovuobjevení a uvedení do praxe. Přivedla ho k tomu jeho osobní zkušenost, kdy se mu v 35 letech stal úraz páteře a od neústupných bolestí mu pomohl místní sedlák. Dieter Dorn byl uchvácen sedlákovou technikou a začal se od něj učit. Bohužel sedlák zemřel a tak byl Dieter Dorn odkazán na svou intuici. Metoda opravdu fungovala a tak ji stále rozvíjel až se metoda rozšířila do celého světa a je velmi oblíbená.

V České republice se Dornovou metodou zatím zabývá pouze několik terapeutů. Lidé je vyhledávají, když jim v jejich problémech klasická medicína a rehabilatace nepomůže a bolesti je stále sužují. Jsou případy, kdy stačí pouze jedno ošetření a klient se svého problému zbaví. 

 

Co můžete čekat?

Před odborným vyšetřením páteře a délky dolních končetin klienta čeká sezení s terapeutem, který bude zjišťovat zdravotní potíže, způsob života - stravování, práce, rodinné zázemí, zájmy apod. Je velmi podstatné znát celkový fyzický a psychický stav klienta, protože terapeut se snaží nalézt příčinu obtíží. V praxi je velmi časté, že některé bolesti páteře jsou zapříčiněny celkovou poruchou statiky, která je vyvolána nestejnoměrnou délkou dolních končetin (může to být i několik centimetrů!). Tomuto jevu není věnována žádná pozornost a mnoho lidí o této skutečnosti ani neví.

 

Dornova metoda navrací obratle a klouby do původní polohy, a to za aktivní účasti klienta. Jemným tlakem se ve stoje, vsedě či vleže obratel nebo kloub uvádí do správné polohy. Vše se provádí kyvadlovým pohybem protější ruky nebo nohy klienta. Tímto kývavým způsobem se uvolňuje svalstvo v páteřní oblasti a tak se mohou napravit zablokovaná místa. Když se kloub nebo obratel vrátí do původní polohy, klient se velmi rychle zbaví bolesti.

Dornova metoda se řadí mezi bezpečné terapie, vzhledem k volnému a přirozenému pohybu končetin. Je také velmi šetrná, protože se neprovádí trhnutím, které by mohlo způsobit zablokování nebo i zhoršení stavu. Během nápravy je nutný aktivní přistup klienta, takže je tato metoda vhodná pro všechny lidi bez rozdílu, ale musí být schopni pohybu.

 

Breussova masáž

Breussova masáž je jemná, ale energická masáž s regeneračními účinky na páteř. Je to také pomocná diagnostická technika a masážní metoda, která uvolňuje napětí a tenzi okolo páteře a odstraňuje bolesti zad.

Breussova masáž vyživuje ploténky, zlepšuje prokrvení, výživu a okysličení jednotlivých obratlů. Po masáži jsou obratle ve správné poloze a páteř je zrelaxovaná. Klient si může užít fyzickou a psychickou úlevu. Masáž dále podporuje klidný spánek, detoxikaci a regeneraci organismu. Též se používá jako pomocná metoda při různých onemocněních páteře.